6 Ekim 2008 Pazartesi

BİR YIL ÖNCE - BİR YIL SONRA… DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK !

*
Bayram sonrası 6 Ekim Pazartesi sabahı bu haftaki yazımı yazmak için oturdum bilgisayarımın başına… Ulusal Gazetelerin birinci sayfalarına bakıyorum. Şehit cenazelerinden başka haber yok… Bir de trafik kazaları. Ve şehit cenazeleri üzerinden yapılan çirkin siyaset…Anadolu’da VAKİT isimli pespaye gazetenin başlığı : “ Bu analar fino köpekli değil, başörtülü “ Midem bulandı. Yeni bir yazı yazmak gelmedi içimden. Geçen yıl 17 Ekim 07 tarihinde bayram sonrası yazdığım yazıyı okudum bir kez daha. Gördüm ki bir yıl içinde değişen hiç ama hiçbir şey yok. Geçen yıl 15 şehit cenazesini bayram öncesi kaldırmışız. Bu yıl bayram sonrası. Tek değişiklik bu…

Bu nedenle geçen yılki yazımı yeniden yayınlıyorum…

17 Ekim 07 tarihli DOĞUŞ’tan :

“ BAYRAM GELMİŞ NEYİME-KAN DAMLAR YÜREĞİME…

Yazının başlığındaki sözcükler çoğunluğun anımsadığını sandığım bir halk türküsünün dizeleri.

Evet, bir bayram geldi geçti… Ama nasıl geçti ? Türkü sözlerinde olduğu gibi kan damlayan yüreklere bayram gelmiş, geçmiş kimin neyine.

Bir yanda siyasi terör, bir yanda trafik terörü… Siyasi terörde yaşamını yitirenler şehit, trafik teröründe yaşamını yitirenler Niyazi…

Bu yazıyı yazdığım Pazar akşam saatlerinde başta İstanbul olmak üzere büyük kentlere bayram dönüş çilesi devam ediyordu. Ve sadece üç günlük bayram trafiğinde yaşamını yitirenlerin sayısı 84 kişiydi… Bayramlarda trafiğe insan kurban etmek bizim ülkenin değişmeyen geleneği. Bozuk ve denetimsiz yollar, trafik kurallarına uymamayı kural edinmiş, aceleci, saygısız sürücülerle daha uzun yıllar değişmesi de mümkün değil.

Yazımızın asıl konusu siyasi terör. Bayram öncesi kalkan 15 şehit cenazesinin hüznü çöktü bayramın üstüne. Şehit askerlerin evlerinde ağıtlar yakıldı ,törenlerde nutuklar ve sloganlar atıldı, yumruklar sıkıldı…Siyasiler kınama demeçleri yayınladılar. Medyada şehitlerin yaşam öyküleri yazıldı, çarpıcı manşetler atıldı, insanların kanayan yürekleri, gözyaşları bol bol malzeme yapıldı…

İlk gün konuyu gelecek ay Başkan Bush’la görüşeceğini açıklayan Başbakan bayramda tavır değiştirdi. Sınır ötesi operasyon için Meclis’e yeni bir tezkere getirmeye karar verdi. Sanatçılara vereceği kokteyli erteleyen Cumhurbaşkanı kızının görkemli düğününü ertelemeyi düşünmedi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde, Ortadoğu’da ve Türkiye’de süren tüm kirli savaşların ve terörün kaynağı ABD emperyalizmidir. Bu gerçek apaçık ortadayken ABD emperyalizmine karşı çıkmayan, karşı çıkmak bir yana ABD emperyalizminin savaşlarına ve terör eylemlerine destek olanlar, bu terörden siyasi çıkar umanlar bu terör suçuna ortaktırlar. Bu suç ortaklarının başında Kuzey Irak’taki Kürt milliyetçileri ve PKK gelmektedir.

Kendi aralarında kavga eder görünseler de bizim Türk ve Kürt milliyetçisi siyasi partilerimiz de ABD emperyalizmine karşı kesin bir karşı duruş tavrı sergilemedikleri için içte verdikleri keskin mesajların ve sahte göz yaşlarının hiçbir önemi yoktur.

Bana göre savaşa ve teröre karşı yeni bir toplumsal muhalefet oluşturulmalıdır. Bu yeni toplumsal muhalefetin ortak paydası ise ABD emperyalizmine, savaşa ve teröre karşı duruş olmalıdır.

Terör eylemlerinde taraf olunmamalıdır. Masum insanların canına kast eden terörizmin milliyeti de dini de yoktur.Teröristin Kürdü,Türkü, Ermenisi, Rumu, Arabı, Amerikalısı, İngilizi, Fransızı, Almanı, İspanyolu olmadığı gibi teröristin müslümanı ,hıristiyanı, yahudisi de olmaz. Milliyetlerine ve dinlerine göre terör eylemlerinde taraf tutulursa, teröristler bu kriterlere göre değerlendirilip sadece bir kısmına karşı çıkılıp bir kısmına destek olunursa bu terörizme karşı çıkmak olmaz. Nerden ve kimden gelirse gelsin tüm terörist eylemlere karşı çıkılmalıdır.
Yoksa terörizmin kaynağı ve baş destekçisi ABD emperyalizminin yaptığı gibi Iraklı, Arap, Filistinli, Afgan teröristler kötü, Amerikalı, İsrailli ve Kürt teröristler iyidir derseniz, ya da tersini söylerseniz siz terörizmde taraf tutuyorsunuz demektir.

ABD emperyalizmine, onun savaşlarına ve terörist eylemlerine karşı çıkmayanlar, ulusal ve bölgesel düzeydeki terörist eylemlerde taraf tutanlar ne kadar milliyetçi, ne kadar solcu, ne kadar dinci olurlarsa olsunlar sonuçta ABD kaynaklı terörist anlayışın ve vahşetin değirmenine su taşımaktan başka bir şey yapamazlar.

İşte bu koşullarda bir bayram gelmiş, geçmiş benim neyime… “


İZNİK DOĞUŞ GAZETESİ 08 EKİM 08

Hiç yorum yok: